گفتگو با متخصص جراحی عمومی محله سجاد دکترسید حسین رضویان درباره روش های افزایش سطح آگاهی

پیرو مصاحبه روزنامه شهر آرا با جناب دکتر سید حسین رضویان چاپ شده در تاریخ ۶بهمن ۱۳۹۷ خلاصه ای از اهم پرسش و پاسخ های مطرح شده به شرح ذیل است:

دکترسید حسین رضویان ۵۰ساله متخصص جراحی عمومی و پژوهشگر و مولف در مسائل علوم انسانی است. این پزشک و محقق درباره حوزه کاری و تخصص خود می گوید: حوزه کاری پزشک عمومی بسیار سخت تر از پزشکان متخصص است زیرا پزشکان عمومی باید به همه بیماری ها به شکل کامل تسلط داشته و دانش وسیعی نیز نسبت به آن داشته باشند . از طرفی پزشک عمومی با شناخت و درک درستی که نسبت به تمام بیماری ها دارد،بیماری و نوع آن را تشخیص و سپس به متخصص مربوط ارجاع میدهد. در ادامه ،آقای رضویان به وظایف متقابل پزشک و بیماراشاره می کند وی می افزاید:من معتقد هستم همانطور که پزشک در سیستمی که قرار دارد وظایفی خارج از در نظرگرفتن جنس ،سن ، جایگاه اجتماعی و بدون هیچ حب و بغضی در قبال بیمار می پذیرد، بیماران نیز به صورت متقابل باید خود رامسئول و موظف بدانند،به این صورت که قبل از مراجعه به پزشک برای انجام عمل های جراحی به ویژه جراحی های زیبایی، اطلاعات و آگاهی لازم را به دست آوررد.او خاطرنشان کرد ، ارتباط بیمار و پزشک یک ارتباط گروهی و تیمی است که باید در کنار هم شکل بگیرد تا نتیجه مثبت حاصل شود.ما باید به این باور و درک برسیم که بیمار یک ابزار نیست، این پزشک جراح در ادامه بیان می کند: هرکسی در هرجایگاهی که قرار دارد باید علاوه بر تعهدات تخصصی ،تعهدات اخلاقی ،کاری و عملکردی نیز داشته باشد.ما باید در هر رشته ای که فعالیت می کنیم، یک سیستم داشته باشیم و این باعث میشود که موضوع دیگر سلیقه ای و طبق نظر افراد نباشد بلکه سیستم مشخصی برای آن طراحی شود و هرکسی در جای خودش قرار بگیرد و طبق شرح وظایف و چارت حاضر به وظایفش عمل نماید. دکتررضویان در پاسخ به این سوال که ” رشته جراحی عمومی چیست؟و یک بیماربرای حل کدام بخش از مشکلات جسمی خود باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کند؟” وی بیان داشت: جراحی عمومی پایه جراحی ها و به نوعی مادررشته های فوق تخصص مانند جراح قلب،عروق ،پلاستیک و…است ، بدین معنی که اگر شخصی قصد دریافت مدارک مربوط به این جراحی ها را دارد، باید ابتدا دوره جراحی عمومی را بگذراند.

در پاسخ به این سوال که ” در روزهای اخیر موجی از عمل های زیبایی به وجود آمده است . از نظر شما همه این گونه عمل ها ضروری هستند و آیا این شیوه ،حاصل تغییر نگاه به الگوی زیبا شناختی است یا عوامل دیگری در آن دخیل است؟”

آقای رضویان چنین پاسخ داد: کسانی که عمل های جراحی زیبایی انجام می دهند ،پس از عمل با افزایش اعتمادبنفس روبه رو هستند، زیرا تصوری که از خود ،بدن و موجودیتشان دارند،بهبود پیدا میکند و سبک زندگی آن ها دچار تغییر می شود. مردم در برخی موارد تفکر عامیانه و اشتباهی درباره عمل های زیبایی دارند و بعضی افراد معتقد هستند که برخی عمل های زیبایی اصلا نباید انجام شود.من با این نوع دیدگاه مخالفم ،زیرا معتقدم بیمارتا زمانی که نیاز نداشته باشد دست به این کار نمی زند. همچنین اگر نوع نگاهمان را به این قضیه تغییردهیم  و مغرضانه به آن نگاه نکنیم، در می یابیم که انجام عمل های زیبایی درکشورمان میتواند نتایج مثبتی در سطح عمومی جامعه داشته باشد. این امر کمک اقتصادی بسیار زیادی به حوزه های مختلف گردشگری و پزشکی خواهد کرد و حجم اینگونه عمل ها سبب شده است به عنوان قطبی دراین زمینه در جهان معرفی شویم.

درادامه مصاحبه در خصوص حوزه پژوهشی و علاقمندی دکتررضویان چنین آمده است:

آقای رضویان می گوید :اصولا من به دوصورت مطالعه می کنم ،یا می خوانم یا فکر می کنم. گاهی بخشی از اطلاعات را می توان با مطالعه به دست آورد که قسمت های مدون شده هستند اما بسیاری از اوقات ،اطلاعات در حوزه تفکر قرار دارد. بعنوان مثال من ثابت کردم که بدون مطالعه هم می شود سطح آگاهی را افزایش داد.با این روش فقط سوال پرسیده شود که البته همین سوال پرسیدن نیاز به مهارت دارد. فرد باید از خود سوالات متعددی بپرسد و جواب سوالات را تک به تک بدهد تا به نتیجه مطلوب برسد.کافی است تمامی زیرمجموعه ها و هرچه داریم را داخل سیستم ببریم و درباره تمام جزئیات کار سوال بپرسیم و جواب هارا مانند یک پازل کنارهم قراردهیم.فرد ناخودآگاه و به مرورزمان شبیه افرادی میشود که علم لدنی دارند. خیلی از اصولی که در جهان وجود دارد بر اساس ایجاد یک سوال شکل گرفته است.

 

در ادامه باتوجه به این که دکتر سید حسین رضویان مولف ونویسنده کتابی با عنوان” الفبای شکوفایی نبوغ” می باشد،مصاحبه کننده در اینخصوص چگونگی ورود از حوزه پزشکی را سوال نموده است که دکتررضویان درپاسخ ابرازداشته :این حوزه ضرورت و غفلت جامعه ایرانیان است و روحیه ام با این حوزه سازگار و منطبق است. خوشبختانه من در این بخش تبحر کافی و لازم را دارم . این حوزه به مسائل نبوغ،سازمان دهی شغل ،سیستم سازی فرد برای ورود به بازار کار و نقش آفرینی او در مشاغل و … می پردازد که در بخش های مجزا درون کتاب خود به آن پرداخته ام. دراین کتاب از یک طرف به مسائل و مشکلاتی که مانع بروز و شکوفایی نبوغ افراد می شود و از سوی دیگر به مهارت هایی که هر فرد باید داشته باشد تا به چشم اندازهای موفقیت خود دست پیدا کند ،پرداخته شده است. برای تبیین این دیدگاه کارگاه هایی هم درنظر گرفته شده  که علاقه مندان می توانند در آن ها حضور پیدا کنند..

مصاحبه همراه با چاپ عکس هایی از دکتر رضویان در مطب با حضور چندتن از مراجعه کنندگان به پایان رسیده است که در ادامه عینا در سایت قرار داده شده است.

                              

 

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان